• قرآن بایسنقری یکی از شاهکارهای خطاطی از کتاب قرآن است که به دلیل ابعاد بزرگ در دنیا معروف است.

  این کتاب یکی از شاهکارهای کتابت نگاری است.

 • دنیای زیر آب برای بسیاری دنیایی بسیار شگفت انگیز است به خصوص آنکه در یکی از شهر های مرکزی ایران باشد 

  با شبکه مستند و برنامه ایران همراه شوید تا با این جاذبه توریستی شهر اصفهان بیشتر آشنا شویم 

 • مجموعه "ترین ها" این بار در قالب برنامه «از جمله قربان ها» با آقای سید رمضان صالح نژاد مدیر تیم های ملی تیراندازی معلولین و دارنده ۷ مدال طلای جهانی و ۶۰ مدال طلای کشوری همراه می شود.

 • این قسمت از مجموعه برنامه "ترین" ها به زندگی آقای حیدر قاسمی نژاد از پیش کسوتان ورزش کشورمان پرداخته است. با ما ببینید. 

 • با این برنامه از مجموعه ترین ها همراه شوید و به شهر زیر زمینی نوش آباد کاشان سری بزنید.

 • سرخدار که به سردار هم معروف است تنها در جنگلهای هیرکانی شمال کشور می روید. با این قسمت از ترین ها همراه شوید و ببینید که این شهروند چگونه برای حفظ این گونه درخت تلاش می کند.

 • در این قسمت از برنامه با خلبانی آشنا می شویم که رکوردار ساعت پرواز است. با ما ببینید. 

 • در این قسمت از مجموعه ترین ها با خانمی همراه می شویم که راننده کامیون در جاده های بی انتهاست.

 • مجموعه "ترین ها" این بار در قالب برنامه «بالاتر از خطر» به حرفه دکل بندی و خطرات آن می پردازد. با ما همراه شوید و این قسمت از مجموعه را از دست ندهید.

 • این قسمت از مجموعه ترین ها چشمه باداب سورت در استان مازندران را به تصویر کشیده است.

 • این قسمت از "ترین ها" درباره واریان، تنها روستای راه آبی ایران است. با ما ببینید 

 • این قسمت از برنامه " ترین ها " روایت گر زندگی فاطمه حمامی است. فاطمه و خانواده اش با معمولیت وی کنار آمده اند. اما این نقاشی های اوست که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

 • پیر غلام داستان زندگی مردی است که از سن 5 سالگی به مداحی می پردازد. حاج احمد آقا مشجری و شاگردانش داستان خود را در این قسمت از برنامه " ترین ها" را با ما به اشتراک می گذارند.

 • از نظر بسیاری قصابی شغل مردانه است. اما دوربین برنامه "ترین ها" به سراغ خانمی رفته که به همراه همسرش به شغل قصابی مشغولند. با این مستند جالب را ببینید. 

 • مجموعه "ترین ها" این بار زندگی چوپ پا را مرور می کند که در این کار رکوردار است. با ما همراه شوید و این قسمت از مجموعه را از دست ندهید.  

 • قدمت باغ پهلوان پور به اواخر دوره قاجار برمی گردد این باغ متعلق به یکی از تجار یزدی به نام علی پهلوان پور بوده است. این باغ از بناهای مهم فرهنگی تاریخی است که طبیعت، هنر و معماری را در کنار یکدیگر جای داده است. این باغ از قناتی مشهور به حسن آباد سرچشمه می گیرد.

   این باغ به همراه باغ دولت آباد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

 • در این قسمت از مجموعه "ترین ها" به روستای ورکانه روستای رنسانسی ایران سری می زنیم  ببینده زیبایی های این روستای قدیمی اما پر از زندگی می شویم. 

 • بیننده این قسمت از مجموعه «ترین ها» را با نام «سفره برکت» باشید که به یکی از رسوم روستاییانی در کاشان می پردازد. در این روستا مردم در روز ششم محرم سفره ای به نام «سفره برکت» را در حسینیه شان پهن می کنند و آنجا نذری مردم که همگی آجیل اعم از گردو، پسته و فندق است، جمع آوری و مخلوط می شود و به عزاداران داده می شود.
 • در دل روستای کنداز مرودشت زنی روشندل زندگی می کند که زیبایی این روستا را چندصد برابر کرده است. در این قسمت از مجموعه"ترین ها" با خانم نساء زارع کندازی قالیباف همراه می شویم و دل و دیده به نقش خط در هنر این زن می سپاریم.

 • مساجد و حسینیه ها یکی از محله های قائمشهر همه ساله در اول محرم پذیرای قلک های مردم شهر هستند. در این مراسم مردم با نیت های قلبی خود به مساجد و حسینیه ها می آیند و قلک های خالی را از آنجا تحویل می گیرند و تا ابتدای محرم سال آینده نذورات خود را در آن می ریزند.

  رامین موسوی ملکی تهیه کننده مجموعه «ترین ها» در این قسمت مراسم شکستن این قلک ها را به تصویر کشیده است. این مجموعه از تولیدات شبکه مستند سیما است.

 • «واکنش به دو هزار ترکش» به زندگی و خاطرات جانبازی می پردازد که بیشترین تعداد ترکش را از دوران جنگ در بدن دارد. جانباز علیرضا برخورداری، مدير كل حفاظت فيزيكي وزارت ورزش و جوانان است و مجموعه‌ای از بيش از دو هزار ترکش مختلف و آزار دهنده در بدن به يادگار دارد.

  همراه با ما این قسمت از مجموعه" ترین ها " از تولیدات شبکه مستند را ببینید.

 • «چاووش خوانی در کاشان» اولین مراسم آیینی است که هر ساله قبل از شروع محرم در ایام ذی الحجه برگزار و در آن فرا رسیدن محرم اعلام می شود. در چاووشی خوانی یک نفر جلوی مردم می آید و درباره حضرت ابا عبدالله الحسین اشعاری را به صورت آواز می خواند و اعلام می کند که محرم به زودی از راه می رسد.

  چاووش خوانی از حیث ادبی، از نمونه های ادبیات عامیانه و از نوع غنایی آن به شمار می رود که محتوای آن، احساسات، عواطف، عشق و دلدادگی، بیان آرزوها، برآورده شدن حاجات، غم و اندوه سفر و مشکلات راه و مصائبی است که بر خاندان پیامبر (ص) گذشته است.

 • باغ دولت آباد در یزد در اواخر دوره افشاریه و درسال ۱۱۶۰ ه.ق توسط محمد تقی خان معروف به (خان بزرگ) که وی سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث گردید. مرحوم محمدتقی خان ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را احداث کرد و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت آباد رساند و سپس مجموعه حکومتی (دارالحکومه) خو د را بنا کرداین باغ در مجموعه باغ های ایرانی ثبت جهانی شده است. 

 • قدمت اوليه باغ را به زمان اردشير بابكان نسبت داده می شود اما (1200) سال پيش برای اولين بار در تاريخ از باغ ذكر شده است و اين تاريخ به زماني بر می گردد كه يعقوب ليث صفاری در سال 265 ه.ق همراه با لشكر عرب از بيابان های مركزی ايران عبور كردند و در كمال تعجب در ناحيه ای كويری به چشمه و باغ برخورد می كنند. اولين بنای باغ حمام كوچك يا حمام خدمه كه به دستور شاه اسماعيل صفوی به عنوان يك كار عام المنفعه برای عموم مردم ساخته شده. دومين بنا، بناي سر در هشتي ورودی است كه در سال 1004 ه.ق به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. این باغ در مجموعه باغ های ایران، به ثبت جهانی رسیده است.

 • قدیمی‌ترین بخش تخت جمشید بر پایهٔ یافته‌های باستان‌شناسی مربوط به سال ۵۱۵ پیش از میلاد است. آنگونه که در منابع متعدد و گوناگون تاریخی آمده‌است ساخت تخت جمشید در حدود ۲۵ قرن پیش در دامنه غربی کوه رحمت، به عبارتی میترا یا مهر و در زمان داريوش بزرگ آغاز گردید و سپس توسط جانشینان وی با تغییراتی در بنای اولیه آن ادامه یافت. بر اساس خشت نوشته‌های کشف شده در تخت جمشید در ساخت این بنای با شکوه معماران، هنرمندان، استادکاران، کارگران، زنان و مردان بی‌شماری شرکت داشتند که علاوه بر دریافت حقوق از مزایای بیمهٔ کارگری نیز استفاده می‌کردند.ساخت این مجموعه بزرگ و زیبا بنا به روایتی ۱۲۰ سال به طول انجامید.

  مستند تخت جمشید، مجموعه ای 4 قسمتی از مجموعه " مستند ایران " است که به شیوه ای منحصر به فرد این گنجینه تاریخی را به ببیندگان معرفی می کند. این مجموعه زیبا را با ما ببینید.

 • اولین کاوش‌های علمی در تخت جمشید توسط ارنست امیل هرتزفلد المانی در ۱۹۳۱ صورت گرفت.وی توسط مؤسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو فرستاده شده بود.یافته‌های وی هنوز در این موسسه نگه داری می‌شوند. هرتزفلد معتقد بود دلیل ساخت تخت جمشید نیاز به جوی شاهانه و باشکوه٬ نمادی برای امپراتوری پارس و مکانی برای جشن گرفتن وقایع خاص به خصوص نوروز بوده‌است.به دلایل تاریخی تخت جمشید در جایی که امپراتوری پارس پایه گذاشته شده بود ساخته شده‌است.هر چند در زمان مرکز امپراتوری نبوده‌است.

  مستند تخت جمشید، مجموعه ای 4 قسمتی از مجموعه " مستند ایران " است که به شیوه ای منحصر به فرد این گنجینه تاریخی را به ببیندگان معرفی می کند. این مجموعه زیبا را با ما ببینید

 • مستند تخت جمشید، مجموعه ای 4 قسمتی از مجموعه " مستند ایران " است که به شیوه ای منحصر به فرد این گنجینه تاریخی را به ببیندگان معرفی می کند. قسمت سوم این مجموعه زیبا را با ما ببینید.

 • مجموعه‌ کاخ‌های‌ تخت‌ جمشید، در سال‌ (۳۳۰ پیش‌ از میلاد) به‌ دست‌ اسکندر مقدونی به‌ آتش‌ کشیده‌ شد و تمام‌ بناهای‌ آن‌ به‌ صورت‌ ویرانه‌ در آمد. از بناهای‌ بر جای‌ مانده‌ و نیمه‌ ویرانه‌، بنای‌ مدخل‌ اصلی‌ تخت‌ جمشید است که‌ به‌ کاخ‌ آپادانا معروف‌ است‌ و مشتمل‌ بر یک‌ تالار مرکزی‌ با ۳۶ ستون‌ و سه‌ ایوان‌ ۱۲ ستونی‌ درقسمت‌های‌ شمالی‌، جنوبی‌ و شرقی‌ است‌ که‌ ایوان‌های‌ شمالی‌ و شرقی‌ آن‌ به‌وسیله‌ پلکان‌هایی‌ به‌ حیاط‌های‌ مقابل‌ متصل‌ و مربوط‌ می‌شوند. بلندی‌ صفه‌ در محل‌ کاخ‌ آپادانا ۱۶ متر و بلندی‌ ستون‌های‌ آن‌ ۱۸ متر است‌. این‌مجموعه‌ در فهرست‌ آثار تاریخی‌ ایران و نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ ثبت‌ رسیده‌ است‌.

  مستند تخت جمشید، مجموعه ای 4 قسمتی از مجموعه " مستند ایران " است که به شیوه ای منحصر به فرد این گنجینه تاریخی را به ببیندگان معرفی می کند. این مجموعه زیبا را با ما ببینید.

   

 • این قسمت از" مجموعه ترین ها" با قدم های کوچک و استوار آقا اسماعیل یوسفی پور همراه می شود.

 • حمید تمجیدی در دو دنیای مختلف زندگی می کند. با ما در این قسمت از مجموعه " ترین ها " ببینید که هر برگ از دنیای رنگارنگ طبیعت، درسی برای زندگی است.