• خانه تاریخی بنی طبا، محل سکونت سادات خاندان بنی طبا بوده که در زمان صفویه به آران و بیدگل مهاجرت کرده اند. این بنا طی دوره های صفوی تا اواخر قاجاریه به شیوه معماری درون گرا وبه سبک گودال باغچه ساخته شده است که هم اکنون به عنوان یک خانه بوم گردی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • موزه میراث روستایی گیلان در در دل طبیعت جنگلی سراوان، فرهنگ و تاریخ روستاهای گیلان را در خود حفظ کرده است. این موزه همچنین نمونه ای از موزه بوم گردی محسوب می شود که تلاش کرده با معماری محلی، گوشه هایی از شیوه های زندگی مردمان این سرزمین را در خود حفظ کند.

  • اقامتگاه بوم گردی اقامتگاهی برای گردشگران است که ساختار بومی خدمات، محصولات و فعالیت‌های گردشگری، ساختار محیطی بوم‌گرا، ساختار مالکیت و مدیریت خانوادگی و مشارکت جامعه بومی و در نهایت داشتن ساختارهای مناسب زیربنایی گردشگری، که ارکان و هسته‌های اصلی یک اقامتگاه است، آن را از دیگر الگوهای اقامتی مانند هتل‌ها و مهمان‌پذیرها متمایز می‌کنند.

  • اگر به دنبال آن هستید که برای چند روز و یا حتی چند ساعت از فضای پراسترس و پرهیاهوی زندگی شهری خارج شوید و در مکانی دلپذیر با طبعیت انس بگیرید، مطمئنا کلبه های بوم گردی بهترین گزینه برای فرار از روزمرگی هستند. کلبه های بوم گردی تنها هتل هایی با معماری سنتی و بومی نیستند، بلکه شما با اقامت در این هتل ها در واقع مهمان یک خانواده گردشگری هستید. اقامتگاه ھای بوم گردی معمولا در مناطق روستایی، مناطق بکر طبیعی یا بافت ھا و اماکن تاریخی شکل گرفته و به ھمراه فعالیت ھایی برای شناخت و معرفی بوم، توسط خانواده ھای کارآفرین و جامعه محلی علاقه مند به گردشگری برپا شده اند.