• انتخاب پوشش نشان دهنده هویت و فرهنگ افراد جامعه است.

  در این قسمت از برنامه ایران به جشنواره مد و لباس اسلامی- ایرانی سر می زنیم 

  با ما همراه باشید

 • سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز به پایان رسید.

  با ما همراه شوید تا در گزارشی کامل از حال و هوا و اخبار جشنواره امسال مطلع شویم 

 • زنجان میزبان یازدهمین جشنواره ملی آش کشور بود و شبکه مستند این رویداد خوشمرزه را در قاب دوربین برده است.

 • موسیقی نواحی گونه‌ای از موسیقی است که به نغمه‌ها و سازها و نواهای مناطق و نواحی ایران نظر دارد. با ما در نهمین جشنواره موسیقی نواحی همراه شوید.

 • از هزاران سال پیش تا کنون اقوام گوناگونی در ایران زندگی می کردند. اقوامی با زبان، نژاد و آیین و فرهنگ متفاوت که در کنار هم در این مرز و بوم سکنی گزیده اند. 

  با برنامه ایران و شبکه مستند سیما همراه شوید تا در آینه جشنواره اقوام ایرانی با آداب این اقوام بیشتر آشنا شویم. 

 • با شبکه مستند همراه شوید و برنامه ها و رویداده های بخش بین المللی جشنواره فیلم فجر را دنبال کنید. 

 • در این جشنواره می توانید در زمان کوتاهی به اندازه صد ثانیه بیننده فیلم های خلاق و تامل برانگیزی باشید. با ما ببنید.

 • جشنواره مد و لباس همه ساله در تهران برگزار می شود. با برنامه ایران همراه شوید و به این جشنواره که امسال در تالار وحدت برگزار شد سری بزنید.

 • با ما و برنامه ایران همراه شوید تا به هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر سری بزنیم. 

 • جشنواره فیلم فجر مهم ترین رویداد سینمایی کشور است. با ما همراه شوید و از دوربین برنامه ایران نگاهی به این جشنواره معتبر بیاندازید. 

 • جشنواره تهران قدیم در قالب جشنواره‌ای تابستانی در بغ موزه قصر برگزار شد که به پوشاک، خوراک، تفریح‌ها و بازی‌ها، نمایش اتوموبیل‌های قدیمی و تجلیل از چند هنرمندِ بزرگ اختصاص داشت. در این جشنواره نمایش‌های آیینی، خیمه شب‌بازی، نمایش‌های روحوزی و سیاه‌بازی، نقالی و پرده‌خوانی برای مردم اجرا شد.

 • جشنواره نمایش های آیینی و سنتی فعالیت خود را از سال ۶۸ با حضور ۱۱ گروه نمایشی که پنج گروه آن از استان تهران و باقی از سایر استان‌های کشور بودند، آغاز کرد. در دوره‌های مختلف برگزاری، بخش‌های متنوعی همچون مجلس تعزیه در دوره دوم، نقالی در دوره پنجم، سمینار در دوره ششم، پیش‌پرده‌خوانی در دوره یازدهم به آن اضافه شد.

   

 • چند وقت گذشته شبکه مستند سیما مستندی کوتاه از اولین جشنواره فیلم نوجوان در همدان آماده کرد. این مستند را که از برنامه "ایران" پخش شد، با ما ببینید.

 • شهرستان بُناب یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است که در جنوب غربی این استان واقع شده‌است. در مرداد ماه، بناب میزبان علاقه مندان معروفترین خوراک شهر در جشنواره کباب بناب بود.

  کباب بناب خوراکی است که نه تنها امروزه به غذای محبوب مردمان ایران زمین تبدیل شده، بلکه نشانی از غذای سنتی و تاریخ و شهر مردم بناب دارد که با دیدن هر باره این اسم در ذهن ها خاطره اش را یاد آور می شود. جشنواره کباب بناب امسال نیز تلاش داشت با یادآوری مزه خوب این کباب، بر نقش فراموش شده این جاذبه گردشگری که به ثبت ملی نیز رسیده است، تاکید کند.

  درحالی کسی نشانی از این غذای محبوب که تاریخ و نامش با مردم بناب گره خورده، نمی گیرد که تصویر بناب یادآور همسایگی کباب پزی ها و قصابی ها در هر خیابان و کوچه بازاری است و فضای جالب و منحصر به فردی برای جذب گردشگر به این شهر می دهد.

  بناب، شهر کبابی های سنتی
  با ورود به بناب آنچه در نگاه نخست بیش از هر چیز دیگری توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کند، تکرار تصاویر مشابه از همسایگی کباب پزی ها و قصابی هایی است که صف به صف همچون قطار از سر هر خیابان و کوچه بازاری کنار هم چیده شده اند.

  در شهر کمتر غذا خوری یا فست فود دیده می شود و هر چه هست کباب پزی است که در آن جز کباب چیز دیگری سرو نمی شود.

  بناب، شهری با 101 کبابی است و شاید تعداد فست فودهای این شهر به تعداد انگشتان دست هم نرسد!

   شهرت کباب بناب در نوع طبخ آن بود که گوشت را با سبزی های معطر در تخم مرغ خوابانده و بنا به ذائقه مشتری با گوشت گوساله و یا گوشت مرغ کباب می پختند و تمام مراحل پخت به صورت دستی و بر روی زغال بود که بر لذت آن می افزود واین درحالیست که امروزه تمامی مراحل مکانیزه شده است.

  سبک طبخ کبابی که صمد آشپزباشی پایه گذاری کرد با طبخ کنونی آن خیلی تفاوت دارد و کباب های آن زمان سنگکی شکل و تا حدی گرد و پر ادویه بودند و سیخ ها در آن زمان کوتاه و پهن بوده و در حدود 13 سانت پهنا داشتند که صمد کباب را به شکل سنگک فرم داده و با سبزی های معطر و فلفل و ادویه های تند می پخت. صمد آشپزباشی در دوران جوانی در تهران و کرج کار می کرد و اغلب سفرا و وزرا و دولتمردان آن روزگار مشتری وی بودند.

  کباب بناب علی رغم تغییراتی که در نوع پخت آن ایجاد شده با کبابی که در شهرهای دیگر به نام کباب بناب پخت می شود تفاوت بسیاری دارد و به شیوه رایج پخت آن در بناب نیست. جالب است بدانید این کباب ، غذای سلطنتی دوران قاجار نیز بوده است.

  پیشینه کباب بناب نه تنها ریشه در تاریخ مردمان این شهر داشته بلکه از سوی دیگر، قالب فرهنگی و بافت شهری بناب نیز با این غذای سنتی از دیرباز گره خورده که ثبت معنوی آن نه تنها گامی در راستای معرفی فرهنگ و سنت این خطه از ایران زمین است بلکه می تواند با اندکی سرمایه گذاری و تبلیغات مناسب فرصت مناسبی برای جذب گردشگر فراهم کند.

   

 • جشنواره ها در واقع برنامه هایی در تجلیل رویدادهایی هستند که به صورت متناوب برگزار می شوند. این جشنواره ها می توانند درباره خوراک، پوشاک و فیلم و موسیقی باشند و یا خاستگاه مذهبی داشته باشند.

  برخی مراسم هایی که هر سال در جای جای ایران برگزار می شود در زمره تعریف جشنواره جای می گیرند. جشنواره ها نقشی پررنگ در جذب گردشگران و ترویج آیین های بومی دارند.